Oto Bakımı

BURSA OTO BAKIMI

Araçlar periyodik olarak bakımdan geçmelidir. Bakımı yapılmamış arabalardan kaynaklanan kazalar kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Hem can güvenliği hemde maliyetlerden kurtulmak için Bursa Oto Bakımı sitemizden gerekli bilgileri edinebilirsiniz. Başlıca oto bakımı işlerini bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Oto Motor Yağı Bakımı:Araçlarımızda ki motor yağının seviyesini kendimizde sürekli kontrol etmemizde gerekir. Yağ değişmesi veya eklenmesi gerekmiş olabilir. Yağ değişimimizi araçlarımızın  km sine göre değişim zamanı dolduğunda  bursa oto bakımı servisi mizde değiştirebilirsiniz. Otomobilde yağ seviyesinin azalmasının kontrolünü ise aracımızı yaklaşık 5-6 dakika kadar çalıştırıp sonra istop edip, düz bir zeminde yağ çubuğunda ki en üst ve en alt seviye çizgilerine dikkat ederek bu seviyeleri aşmamasına dikkat edilir. Eğer yağ seviyesi alttaki yağ göstergesi çizgisinin altındaysa yağ eklemesi yapılmalıdır.

Oto Fren Bakımı: Otomobilde en önemli güvenlik fren sistemidir. Fren bakımı konusunda çok dikkatli davranılmalıdır. Araçların frenlerinde sürekli kullanımları mızın dışında bir farklılık hissedilirse kesinlikle bursa oto bakımı servisimize geliniz. Frenlerde hidrolik yağı seviyesi de çok önemlidir.

Hava Filtresi Bakımı : Otomobillerde hava filtresinin değişimi önemlidir. Yakıt konusunda önemli tasarruflar sağlayabilirsiniz. Periyodik olarak değiştirilen hava filtreleri sayesinde aracınız rahatlar ve daha az yakıt ile daha fazla km yapabilirsiniz.

Oto Lastik Bakımı : Araçlarda dikkat etmemiz gerekenlerde birisi de lastik basıncıdır. Her otomobilin üreticisinin lastikler için belirlediği bir basınç değeri vardır. Bu basınç değerinde lastiklerimizi kontrol etmemiz gerekir.

Oto Kayışlarının Bakımı : Başlıca otomobilde en önemli kayış V kayışıdır. V kayışı Motordan aldığı güç ile çalışır, bu kayışın gergin ve yeni olması gerekir. V Kayışının üzerine eliniz ile bastırdığınızda Kayış yaklaşık 1.5 cm kadar esniyorsa bu kayışı gergin yaptırmak için bursa oto bakımı servisimize gelmeniz gerekir.

Oto Antifriz Kontrolü : Antifriz Radyatör içindeki suyun donmamasını sağlar. Kışın soğuk havalarda mutlaka antifriz kullanılması gerekir.

Oto Elektrik Sistemi Kontrolü : Araçların elektrik donanımları nem ve benzeri etkilerden dolayı zamanla  otomobillerde çalışmama gibi durumlara sebep olabilir. Bu sebeple elektrik tesisatı periyodik olarak oto servislerinde kontrol ettirilmesi gereklidir.

Araçlarda silecek suyu ve silecekler de ki aşınmalar da kontrol edilmesi gerekir.